O kapele

Kapelu založili v srpnu 1980 Míra Úlovec (baskytara, klávesy), Vít Holeček (bicí), Míra Mencl (kytara, zpěv) a Milan Herbolt (kytara zpěv). Většina měla již za sebou nějakou praxi v různých kapelách. Shodli jsme se na stylu, zkušebna byla, chuť nechyběla. Chyběla aparatura, ale na tu jsme postupně našetřili.
Název EGES je složen z počátečních jmen profesí zakládajících muzikantů (elektrotechnik, geofyzik, ekonom a soustružník)
První rekvalifikační zkoušky (tehdy povinné) kapela absolvovala v r. 1981, odkdy se také počítá oficiální začátek, a od té doby hraje pravidelně až dodnes. Skupina se od začátku orientovala na melodický hardrock s využitím 2 kytar, později i kláves, a vícehlasých vokálů. Hlavním odbytištěm kapely byly tancovačky, nejčastěji v okresech Plzeň-jih a Klatovy, ale i ve všech ostatních okresech kraje a dále v jižních a středních Čechách. Nejvíce fanoušků měla kapela na Blovicku, Nepomucku, Horažďovicku, Sušicku. Téměř domovskou scénou se za ta léta stal kulturák v Losiné u Plzně.
Kromě coververzí byla na repertoáru vždy i vlastní tvorba. Počet odehraných vystoupení se odhaduje na 1 500.
Kapelou prošlo za 32 let i několik známých plzeňských muzikantů, jako např. Jiří „Mikeš“ Milý (Alice, Palice), Michal Röhrich (Semtex, ZNC, Cop), Jarda Želinský ( Turbo), Standa Jurík (moderátor Č.rozhlas), Pavel Vlach (New Style).
Dnešní sestava : Celých 32 let hraje v kapele kytarista Milan Herbolt (dnešní kapelník), jen o pár vystoupení méně odehrál druhý kytarista Míra Mencl. Dalším „držákem“ je basista Jarda Laštovka (od r. 1985).Bubeník Franta Nový (dříve R.U.R., Extraband original) hraje s EGESem 5roky. Nejmladším členem kapely je klávesista a zpěvák Vašek Kovanda, který ovládá i hru na akordeon (je učitelem v ZUŠ) a stíhá hrát ještě v 2 jiných kapelách.

O zvuk se obětavě staral již téměř od začátku Jiří Šustr a u mixpultu se střídá Olda Kaucký s Liborem Vydrou.
Zbylí zakládající členové Holeček a Úlovec vydrželi s přestávkami (vojna) téměř 10 prvních let. Rovněž klávesista a zpěvák Radek Leitl se hlavně v prvních letech výrazně zapsal do historie kapely, a to zejména skládáním písniček a tvorbou textů.
Dalšími muzikanty, kteří vydrželi delší dobu jsou Kamil Hlaváček, Martin Vitáček, Pavel Polák, Petr „Semjon“ Lohr, Milan Kejzlar, Pavel Vlach, Franta Adámek.
Kapela natočila v roce 1998 CD „Modrá hodina“ .
Na CD se objevily i neznámější a nejoblíbenější skladby , jako např. Ať žije rock, Soud zasedá, Padá hvězda, Modrá hodina. Svou písničku měla skupina i ve výběru Zpč.rok I (AVIK).
Před několika lety bodoval EGES dlouho i v hitparádě „Šumavská pětka“ na Rádiu Šumava.
V 80. letech a na začátku 90.let si s kapelou párkrát zazpívala i Eva Urbanová, která tehdy zpívala ještě i rock. Při náhodném setkání kapela doprovodila v r.1986 rovněž Lucii Bílou.
Dnešní EGES již nehraje jen na rockových tancovačkách, ale má širší a podle potřeby i „měkčí“ repertoár (včetně řady „oldies“ písniček od Olympiku, Petra Nováka apod.), takže vyhovuje také jako kapela pro plesy, maturitní plesy, tradiční pouťové nebo posvícenské zábavy či podnikové večírky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..